...
Nowe zasady znakowania soków i napojówProducenci napojów i soków owocowych stosują wiele trików marketingowych, które mają zachęcić do zakupu właśnie ich produktów. Często wprowadzają w błąd niczego nieświadomych konsumentów, stosując mylne nazwy, małą czcionkę, napisy „bez dodatku cukru”, ale nie wspominają o innych dodanych substancjach słodzących. Parlament Europejski chcąc ukrócić te działania zaakceptował nowe zasady oznakowania owocowych soków i nektarów. Oznakowanie ma uniemożliwić producentom używanie mylących nazw soków mieszanych oraz informacji o braku cukru.

Zgodnie z nowymi ustaleniami soki owocowe z definicji nie będą mogły zawierać dodatku cukru ani substancji słodzących. Nektary, zrobione z miazgi owocowej i wody, będą mogły zawierać cukier oraz substancje słodzące. Etykiety "bez dodatku cukru", będą musiały zniknąć z nektarów zawierających sztuczne substancje słodzące, takie jak sacharyna.

Mieszanka dwóch różnych soków, będzie musiała mieć w przyszłości nazwę odzwierciedlającą zawartość. Na przykład, połączenie 90 proc. soku jabłkowego z dziesięcioma procentami soku truskawkowego, będzie musiało nosić nazwę: "sok jabłkowo - truskawkowy", podczas gdy dziś możliwa jest nazwa: "sok truskawkowy". Wiele produktów, takich jak "sok pomarańczowy" zawiera do 10 proc. soku z mandarynki, poprawiającego kolor i smak. Zarówno importowane, jak i europejskie soki pomarańczowe nie będą mogły zawierać domieszek lub będą musiały uwzględniać mandarynkę w nazwie produktu. Nazwa handlowa "sok wieloowocowy" będzie mogła zostać użyta w przypadku zmieszania trzech lub więcej owocowych soków.

Wszystkie produkty wprowadzone na rynek zanim to nastąpi, będą mogły pozostać w sprzedaży na kolejne trzy lata. Państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na dostosowanie swojego prawa. Powyższe zasady zostały ustalone podczas rozmów nieformalnych Parlamentu i Rady, teraz potrzebują formalnego potwierdzenia przez Rade, aby mogły stać się prawem.

Użytkownicy On-line: 1